top of page

Õhksoojuspump ei puhu sooja - põhjused ja lahendused

Kas tekitab muret, et õhksoojuspump ei puhu sooja vaid pigem tuleb hoopis jahedat õhku kütmise asemel?


Õhksoojuspump on energiatõhus ja keskkonnasõbralik viis kodu kütmiseks ja jahutamiseks. Kuid mõnikord võivad tekkida olukorrad, kus õhksoojuspump ei puhu sooja õhku. Vaatame üle, millised on täiesti normaalsed olukorrad, mil õhksoojuspump ei puhu sooja ning millistel juhtudel on vaja kindlasti kutsuda kohale koolitatud spetsialist.



Käsi õhksoojuspumba kohal katsumas, kas puhub sooja
Kas õhksoojuspump ei puhu sooja?

Normaalsed põhjused, miks õhksoojuspump ei puhu sooja

Esialgu ei tasu kohe muretseda, sest kütmisrežiimis ajutiselt jaheda õhu puhumine on täiesti normaalne nähtus. Järgnevalt mõned taolised põhjused:


Ruumi temperatuur on saavutatud

Kõige lihtsam põhjus, mis õhksoojuspump ei puhu enam sooja, on see, kui ette antud ruumitemperatuur on saavutatud. Siis hakkab seade toaõhku lihtsalt tsirkuleerima ning võib tekkida tunne, justkui õhksoojuspump puhuks hoopis jahedat õhku.


Õhksoojuspumbal toimub sulatustsükkel

Teine talvisel ajal väga tõenäoline põhjus on, et õhksoojuspump parasjagu sulatab ennast. See on külmal ajal seadme jaoks vajalik protseduur ning selle käigus suunatakse kuum külmaaine seadme välisossa jää sulatuseks ning samal ajal õhksoojuspumba siseosa sooja ei puhu. Kuni neid sulatustsükleid ei toimu liiga tihedasti ning toas on üldjuhul siiski soovitud temperatuur, siis pole muretsemiseks põhjust. Enamikel õhksoojuspumpadel annab seadmel vilkuv tuluke sulatusprotsessist märku ka.


Õhksoojuspump on valesti seadistatud või vales töörežiimis

Kolmas asi, mida kontrollida, kui õhksoojuspump ei puhu sooja, on võimalik vale seadistus - kas on kogemata või teadmatusest valitud vale režiim (kütterežiimi asemel näiteks õhu kuivatamise, jahutamise või hoopis automaatrežiim) või vale temperatuur. Selliseid apsakaid juhtub tihti ühiskasutatavate pindade, näiteks kontoriruumide õhksoojuspumpade puhul.


Õhksoojuspumba filtrid on puhastamata

Kui aga need eelnevad sooja mitte puhumise põhjused on välistatud, siis järgmiseks sammuks tuleks kontrollida üle õhksoojuspumba siseosa filtrid. Mustad ja ummistunud filtrid takistavad õhuvoolu liikumist ning ka seadmel sooja õhu eraldamist. Kütteperioodil tuleks õhksoojuspumba filtreid puhastada igakuiselt ning sellega saab igaüks ise hakkama. Oleme sellest kirjutanud ka eraldi artikli, miks õhksoojuspumba regulaarne hooldamine nii oluline on.


Hooldamata õhksoojuspump ei puhu sooja
Selle õhksoojuspumba filtreid pole kunagi puhastatud

Ekstreemsed ilmastikutingimused

Väga suur pakane, täpselt ebasoodsast suunast külm tuul või eriti niiske ilm võivad samuti mõjutada õhksoojuspumba toimimist. Näiteks suure tuulekülmaga võib seadme sulatustsüklis tekkiv kondensvesi koheselt uuesti jäätuda ning tekkinud jää võib seadme toimimist takistada.


Kui aga õhksoojuspumpa on korrapäraselt hooldatud, kuid jätkuvalt õhksoojuspump sooja ei puhu, siis tasuks juba kohale kutsuda tehnik, kes seadme üle kontrollib ja põhjaliku diagnostika teostab. Sest võimalikud on järgmised keerukamad tehnilised probleemid.


Võimalikud tehnilised põhjused, miks õhksoojuspump ei puhu sooja


Õhuvoolu takistused

Lisaks siseseadme filtritele võib olla määrdunud või ummistunud ka välisseadme soojusvaheti. Visuaalsel vaatlusel tasub aegajalt üle vaadata ka õhksoojuspumba välisosa - sinna võib olla kogunenud sügisel langenud puulehti või muud tuulega sinna lennutatud sodi.


Anduri rikked

Õhksoojuspumbad kasutavad temperatuuri ja rõhu andureid, et kontrollida ja reguleerida oma tööprotsesse. Mõne anduri rike võib põhjustada seadme ebeefektiivset toimimist. Hooldustehnik saab tulla ja need asjad ka korralise hoolduse korral üle kontrollida.


Külmaaine vähesus ja/või lekked

Kahjustada saanud liitmike kaudu võib õhksoojuspumbast lekkida välja külmaainet ning kui seda gaasi enam pole piisavalt, siis õhksoojuspump ei puhu sooja. Seetõttu kord aastas, enne kütteperioodi algust on mõistlik kutsuda kohale tehnik tegema õhksoojuspumba täishooldust, mille käigus kõik rõhud ja võimalikud lekked ka järgi kontrollitakse.


Õhksoojuspumba kompressori või ventilaatori rike

Kompressor ja ventilaator on õhksoojuspumba võtmekomponendid ning kui üks neist rikki läheb, ei suuda soojuspump enam soojust efektiivselt üle kanda ega jaotada. Vajalik on teostada remonditöid, asendada varuosaga või vahetada seade täielikult välja.


Köetava pinna jaoks sobimatu õhksoojuspump

Kui soetatud õhksoojuspump ei ole meie karmidesse oludesse sobiv või pole lihtsalt selle konkreetse köetava pinna jaoks piisavalt võimas, siis peab õhksoojuspump töötama pidevalt liiga suure koormusega. Selline seade ei saa töötada oma efektiivses vahemikus ning külmal ajal tähendab intensiivsem töötamine ka rohkemat sulatamist, sellest tekkivaid kütmispause ning välisosale tekkivat jääd.


Vananenud seade

Õhksoojuspumbad, nagu kõik elektroonilised seadmed, vananevad ja muutuvad aja jooksul vähem tõhusaks. Vananenud seadmed võivad vajada sagedamini remonti ja nende efektiivsus võib märgatavalt väheneda. Kui teie õhksoojuspump on üle 10-15 aasta vana ja esineb sageli probleeme, võib olla aeg kaaluda uue seadme soetamist. Kaasaegsed mudelid on energiatõhusamad ja pakuvad paremat jõudlust. Hulganisti häid, just Eesti kliimasse sobivaid tõhusaid õhksoojuspumpi on leitavad ka meie veebipoest.


Kliimaspetsi kogenud tehnik aitab leida probleemi põhjuse ja lahenduse

Kui sinu õhksoojuspump ei puhu sooja ning ruumide kütmine on muutunud probleemseks, siis võtke kindlasti Kliimaspetsiga ühendust. Pakume erinevate soojuspumpade hooldust ja remonti Viljandimaal, Pärnumaal, Valgamaal ja mujal Lõuna-Eestis. Meie koolitatud tehnik võtab seadme lahti ja teeb diagnostika ning leiab probleemile lahenduse.


Meiega saab ühendust võtta järgnevalt: 


Kliimaspets: soojuspumpade müük, paigaldus, hooldus ja remont.



Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page